Pražské taxi

V mnoha turistických průvodcích a televizních dokumentech je častým varováním, že pražští taxikáři jsou bezohlední a chtějí vás za všech okolností oškubat.

Naštěstí se problém s předražováním od 90. let výrazně zlepšil. Byl vytvořen speciální tým taxislužby “Taxiteam”, který se zaměřuje na tento problém a obnovuje důvěru v pražské taxikáře. Dnes jsou podvody s taxi v Praze méně časté. Přesto mnoho taxikářů využívá jiné praktiky k “legálnímu“ navyšování jízdného, například tím, že jezdí přes delší trasy, účtují jízdné spíše v eurech než v českých korunách a využívají své vlastní směnné kurzy.

Problém je dobře známý i mezi místními a z letiště či nádraží si ze strachu raději neberou veřejné taxi, protože důvěra v pražské taxikáře je velmi nízká. Vždy si raději zarezervují spolehlivou dopravu od taxislužby nebo použijí aplikaci k rezervaci auta.

Většina zahraničních návštěvníků nezůstane v Praze tak dlouho, aby se naučila, jak se vyhnout přeplácení. Většina z nich to zjistí až z vlastních chyb, nebo porovnává ceny s jinými hlavními městy, jako je Londýn nebo Paříž, kde jsou ceny mnohem vyšší, a dokonce ani nepoznají, že byli podvedeni. Naštěstí je tu služba Prague Airport Transfers, která vám pomůže zajistit vaši přepravu bez starostí s garantovanými fixními cenami.

Pražský ex-primátor Bém měl možnost se na vlastní kůži přesvědčit, zda jsou četné účty městských taxikářů, kteří okrádají nic netušící turisty, pravdivé

Pavel Bém, který se vydával za italského návštěvníka ve falešném kníru a slunečních brýlích, si zavolal auto na krátkou jízdu taxíkem – a byl okamžitě předražen o nějakých 500 %. Pan Bém řekl, že byl šokován rozsahem problému a slíbil, že posílí kontroly taxikářů. Tajnou operaci v české metropoli vymyslely noviny. Deník Dnes – který vedl kampaň proti předražování – přesvědčil pana Béma, aby si obarvil vlasy na černo, uhladil si je a nasadil si knír, kozí bradku a pár drahých odstínů jako přestrojení.

Vysoké předražování

Starosta, oblečený jako „Ital“, chytil taxík na 3 km (1,8 mil) cestu na Pražský hrad. Ocitl se v taxíku se zmanipulovaným měřičem a bylo mu účtováno ekvivalent 26 eur (18 liber; 34 dolarů) za cestu, která by normálně měla stát 4,3 eura. "Zamaskovaný, jak jsem byl, jsem určitě očekával, že mi bude účtována vyšší cena, ale ne v tak nehorázném rozsahu," řekl Bém. Řidičům přistiženým při předražování hrozí pokuta nebo mohou přijít o řidičský průkaz. "Řidič si zaslouží tvrdý trest – svěřuji věc do rukou úředníků na radnici." Taxikář by mohl čelit pokutě až 33 000 eur (43 000 dolarů), dodal a hrozí mu ztráta povolení, pokud bude přistižen při opětovném provinění. V jiném taxíku viděl pan Bém, jak se jeho jízdné zvýšilo o 200 %, když se zeptal, zda může platit v eurech, nikoli v korunách. Řekl, že další zaměstnanci radnice budou mít za úkol tajně najít taxikáře, kteří porušují pravidla. Pražské taxi mají regulované taxametry, ale někteří řidiči si nainstalovali zařízení, která taxametry zrychlí, aby zvýšili jízdné. Jedna německá poslankyně si loni stěžovala, že jí byly během návštěvy taxislužby v Praze předraženy, zatímco většina místních využívá pouze renomované taxi operátory a provádí rezervace po telefonu. Úředníci se obávají, že nechvalně známí taxikáři města by mohli odradit část milionů turistů, kteří se každý rok hrnou do Prahy a přinášejí cenné příjmy. Mezitím pan Bém radí návštěvníkům, aby se před nástupem do taxíku dohodli na ceně.

Podle pražského zpravodaje BBC se příběhy o nepoctivých taxikářích staly součástí místního folklóru. Příběhy řidičů zapojujících sedadla spolujezdců dávají zákazníkům elektrický šok, pokud mají námitky proti ceně. ( zdroj BBC )

Přečtěte si více o smutných taxikářských příbězích zde nebo si přečtěte další související příspěvek na The Telegraph.

Příplatek taxikářů za cestu z pražského letiště - až 5000 Kč

Pražští policisté provádějí od poloviny ledna 2010 namátkové kontroly a kontroly řidičů taxislužby na letišti. V období do 23. února policisté zkontrolovali 355 taxíků a udělili pokuty v celkové výši 66 000 Kč. Městskému správnímu úřadu bylo nahlášeno také 50 řidičů, kterým hrozí ztráta řidičského průkazu z důvodu porušení pravidel. Policie se zaměřila na letištní taxikáře kvůli častým stížnostem cestujících na předražování. Podle oficiálního ceníku by měla jízda taxíkem do centra Prahy stát asi 600 Kč, ale někteří zkorumpovaní řidiči se neostýchali požádat i o 5000 Kč.

Výňatek z českého tisku. Únor 2010

Stížnosti na řidiče taxíků

Dalším příkladem vážné situace na letišti Praha Ruzyně je listopad 2009, kdy „ilegální“ taxikář ošidil cestující, kteří byli tajnými úředníky pražského magistrátu. Za 10kilometrovou cestu z letiště Praha Ruzyně do hotelu Diplomat jim taxikář naúčtoval 2 140 Kč (přibližně pětinásobek běžné ceny jízdného). Další překvapení se objevilo, když policie chtěla vidět jeho řidičský průkaz. Taxikář řídil bez řidičského oprávnění, protože žádné neměl, a za stejný přestupek už byl jednou zatčen.

Zdroj: Blesk. Listopad 2009

Taxi Fair Place

I když se problémy spojené s taxislužbou v Praze týkají převážně cizinců, zejména turistů, často jsou i místní vystaveni praktikám „předražování“. Redakce týdeníku Týden se rozhodla prověřit stanoviště taxíků označené Taxi Fair Place, které z pověření radnice již dva roky garantuje zákazníkům férové ceny. Skutečná situace je však jiná a „zlatokopové“, pronásledovaní radnicí řadu let bezvýsledně, beztak navštěvují stanoviště taxíků označených jako Taxi Fair Place. Redaktoři to potvrdili, když volali na taxík na stanovišti Taxi Fair Place. Na dveřích vozu bylo uvedeno jízdné 99 Kč za kilometr (příplatek 99 Kč se vztahuje pouze na nástup do kabiny). Taxikář navíc bez problémů porušil vyhlášku (která upravuje maximální jízdné na 28 Kč za kilometr). "Je mi to opravdu jedno," odpověděl taxikář.

Zdroj: týdeník Týden. Říjen 2009