5,5 hodinová exkurze
Theresienstadt - Půldenní výlet z Prahy
Mohutná citadela Terezín (Theresienstadt) s více než 4 km hradeb byla původně vojenskou posádkou a pevností postavenou v 18. století císařem Josefem II. a využívaná jako obrana proti pruské agresi. Za 2. světové války využívali nacisté Terezín jako tranzitní tábor a věznici pražského gestapa. Vzpomeňte si na smutnou historii Židů v Muzeu ghetta, kam bylo posláno více než 150 000 Židů, a přestože nešlo o vyhlazovací tábor, na konci války přežilo jen 17 247.
Podrobnosti soukromé prohlídky
Cena nezahrnuje: Terezínské vstupné. Vstupné do Památníku Terezín se pohybuje od 160 do 210 Kč na osobu a hradí jej přímo zákazník.
Cena zahrnuje: Zpáteční dopravu z Prahy zpět do vašeho hotelu, čekací poplatek v Terezíně a fakultativní jízdu z Terezína do Litoměřic (3 km severně od Terezína). Litoměřice jsou dobrým místem k obědu (na náměstí je výběr dobrých restaurací), protože stravování v Terezíně je velmi omezené.
Doporučeno pro: skupiny, páry, studentské skupiny, starší a samostatné cestovatele.
Doba jízdy (jednosměrně): cca. 45 až 50 min.
Informace pro návštěvníky : Muzeum ghetta a Malá pevnost mají obchody, které zásobují materiály ke čtení v několika jazycích.
Prohlídka Tábora
Jakmile se dostanete do hlavní pevnosti, okamžitě vás uchvátí její fádní, prosté ulice. Hned vedle centrálního náměstí leží Muzeum ghetta, zaznamenávající vzestup nacismu a život v táboře. K dispozici jsou anglické brožury popisující exponáty. 10 minut chůze od Velké pevnosti přes řeku Ohře se dostanete k Malé pevnosti. Před hlavním vchodem do pevnosti je Národní hřbitov, kde byla pohřbena těla exhumovaná z masových hrobů. Když vstoupíte do hlavní brány, nápis nad ní ARBEIT MACHT FREI (Work Sets One Free) udává ponurý tón. Můžete si projít vězeňská kasárna, popraviště, dílny a izolační cely.
Památník Terezín
Do Terezína bylo deportováno přes 150 000 mužů, žen a dětí z českých zemí, Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska, Slovenska a Maďarska; 35 000 zemřelo.
Můžete být svědky společenských místností pro vězně, možná velikosti garáže pro dvě auta, která pojala 25–30 lidí, bez elektřiny a bez tekoucí vody – pokoje s „izolačními celami“ dostatečně velké, aby se do nich vešlo dvojlůžko, ne příliš mnoho. jiný. Můžete také vidět hřbitov těsně před pevností, kde byly pohřbeny tisíce politických vězňů. Stejně tak židovské muzeum se stálou expozicí o historii ghetta, dokumentární filmy a německý propagandistický film ke klamání světové veřejnosti.
Terezín bude velmi intenzivním zážitkem, s ústředním bodem všeho, co jste viděli ve filmech a četli v knihách o holocaustu. Pomůže vám také podívat se na události ve vašem vlastním životě z nové perspektivy; při návštěvě Prahy se odtrhněte od krásného města a prožijte den v Terezíně, na který nikdy nesmíme zapomenout!
Terezín po II
Po německé kapitulaci byla malá pevnost využívána jako internační tábor pro etnické Němce. První vězni dorazili 10. května 1945. 29. února 1948 byli propuštěni poslední němečtí vězni a tábor byl oficiálně uzavřen. Na jedné straně byli internovaní Němci bývalí nacisté jako Heinrich Jöckel, bývalý velitel Terezína a další příslušníci SS. Na druhé straně byla velká skupina internovaných zatčena jen kvůli své německé národnosti, mezi nimi mladí chlapci ve věku 12 let nebo starší.
V první fázi tábora, která trvala do července 1945, byla úmrtnost vysoká kvůli nemocem, podvýživě a případům prosté vraždy. V té době byl velitelem tábora Stanislav Franc, který byl od roku 1944 vězněm tábora za nacistů. Vedl ho duch pomsty a toleroval jakékoli špatné zacházení s vězni ze strany dozorců.
V červenci 1945 přešel tábor pod správu českého ministerstva vnitra. Novým velitelem byl jmenován Otakar Kálal. Od roku 1946 byli vězni postupně přemisťováni do Německa a Terezín se stále více měnil v centrum nucené migrace Němců z českých zemí do vlastního Německa.
Historii Terezína jako internačního tábora pro Němce připomíná dnes malá výstavka.
Lidice
Lidice jsou malá obec nedaleko Prahy. Toto místo je také spojeno s dramatickými událostmi roku 1942. V květnu 1942 byl českými partyzány zabit německý protektor SS-Obergruppenführer R. Heydrich, který zřídil židovský koncentrační tábor Terezín, a gestapo je začalo lovit. Přestože nebyl dostatek důkazů o zapojení lidických občanů, nacisté se rozhodli obec vypálit do základů. Muži byli zastřeleni, ženy a děti byly odvlečeny do koncentračních táborů a několik dětí bylo dáno do německých rodin na převýchovu. Na místě tragédie navštívíte Památník Lidice a malé muzeum v růžovém parku.
Pokud chcete, můžete návštěvu Terezína spojit s výletem do Památníku Lidice. Pro cenovou nabídku nás prosím kontaktujte.