Taxikáři okrádají aneb příběhy redaktorů, obyčejných lidí a kontrolních institucí

Zdroj: čerpáno převážně od zahraničních turistů, kteří navštívili Prahu v roce 2002 až 2010, uvedené texty jsou přeloženy. Postoje a názory zde prezentované nemusí 100% vystihovat aktuální situaci atd. Nejedná se o názory společnosti Prague Airport Transfers s.r.o.

 

Nic se nezměnilo a taxikáři vesele kradou dál

Marian Ledvinka se podepisuje jako Karel Malý. Je to pražský taxikář a právě vyplňuje dvojici belgických turistů stvrzenku na patnáct eur, v přepočtu 450 korun. Správně si má za pět kilometrů z náměstí Republiky na Smíchov účtovat jen 150 korun. Zjistila to MF DNES, jejíž reportéři se vydávali za Belgičany a měli skrytou kameru. Když pak Ledvinkovi odhalili svou totožnost, řidič znervózněl. Vytrhl reportérům stvrzenku z ruky s zničil ji. „Odvezu vás zpět nebo kamkoliv si řeknete. A peníze vám vrátím,“ řekl. MF DNES podnikla v pondělí a úterý po Praze šest jízd taxíkem, kdy se její redaktoři vydávali za cizince. Taxikáři je okradli čtyřikrát. Na gangsterské praktiky českých taxikářů upozornila loni v listopadu německá poslankyně Cornelie Sonntagová, již se pokusili okrást při návštěvě Prahy. – více Politici pak slibovali tvrdé kontroly taxikářů, ale po dvou měsících se toho příliš nezměnilo. Během jízdy se taxikáři snažili svéráznou angličtinou své zákazníky zabavit. „Czech Republic is beer republic,“ říkal další z taxikářů a za krátkou jízdu v centru města žádá 30 eur, devět set korun. Politiky slibovaný boj s taxikářskou mafií, která dělá ostudu Česku mezi zahraničními turisty, je zatím neúčinný. Po skandálu s německou poslankyní sice politici zesílili kontroly taxikářů, jenže moc zlodějů mezi nimi nepochytali. „V listopadu a v prosinci 2004 jsme udělali v Praze 112 kontrol a zjistili 13 případů předražení,“ říká Andrea Zemanská z pražského magistrátu. To znamená, že podle těchto kontrol kradl každý desátý. MF DNES nyní, stejně jako v listopadu, podnikla šest jízd po Praze – a taxikáři službu výrazně předražili hned ve čtyřech případech. Redakce se totiž zaměřila na vyhlášená místa a její reportéři se vydávali za zahraniční turisty. Naopak magistrát posílá kontroly i tam, kde se tolik nekrade, a jeho lidé ne vždy předstírají cizince. „Je těžké sehnat lidi, kteří umějí cizí jazyk a zároveň jsou ochotni podstoupit úřední proceduru, kdy je třeba nepoctivého taxikáře usvědčit,“ přiznává náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. Česky mluvící úředníky si však taxikáři ve většině případů okrást nedovolí.

 

Šizení u letištního taxi

Když jsme dorazili na pražské letiště, taxikáři účtovali velice vysoké ceny za cestu do našeho hotelu, který byl jen 15 minut cesty. Nejlepší způsob, jak se dostat z letiště do hotelu, je autobus nebo metro. Jeden taxikář nám chtěl naúčtovat 900 korun za to, že nás vezme do našeho hotelu potom, co jsme vystoupili z metra a nevěděli jsme, kam jít. Následně jsme se podívali do mapy a zjistili jsme, že hotel je 3 minuty pěší chůze od stanice metra… Jsem rád, že jsme si taxi nevzali, jelikož bychom byli špičkově okradeni. Pražští taxikáři se někdy snaží okrást turisty tím, že si řeknou příplatek za kde co. Ujistěte se tedy, že jste se dohodli na celkové ceně bez jakýchkoli příplatků.

 

Vezmi si slečnu a nějak jí to natoč, třeba 30 EUR

Když do vozu nastoupila reportérka MF DNES vydávající se za Britku, nemusel se řidič bát. A okradl ji o rekordních 776 korun, když si za jízdu z hlavního nádraží k Andel’s hotelu účtoval třicet eur. Redaktorka popisuje, jak jízda vypadala: Sháním taxík a jeden z místních taxikářů volá na kolegu v domnění, že jim nerozumím: „Vezmeš tady slečnu? Chce taxíka. Řekl jsem jí, že to stojí 580, tak jí to tak nějak natoč.“ Ale řidič jako by přece jen měl pochybnosti: „Doufám, že není levá,“ zamumlá. Pak pochybnosti ztratí a snaží se o kulturně-historický výklad: „Česká republika, pivní republika,“ vítá ve své zemi turistku. Za jízdu s poučením žádá sedminásobek, než má chtít podle vyhlášených cen. Pražský primátor Pavel Bém okradeným lidem v takových případech radí, že se nemají dát a taxikáři vzdorovat. „Nesmíte se nechat okrást, tedy odmítnout zaplatit cenu a nechat si vydat stvrzenku. Ta je pak důkazním prostředkem,“ říká Bém. Jenže jeho rada není zahraničním turistům nic platná, taxikáři je šikovně umějí obalamutit kusem papíru, kam vyplňují (nejlépe nečitelným písmem) neexistující údaje.

 

Falešný přepravce

Bojí se zastavit u hotelu? Pak je to falešný přepravce To se stalo další reportérce MF DNES vydávající se rovněž za anglickou turistku. Nastoupila v Holešovicích a chtěla odvést do hotelu Renaissance v ulici V Celnici: Hned na začátku mi taxikář oznámí fixní cenu za dopravu do centra prý dvacet eur, tedy asi 600 korun. O. K., souhlasím. Později mu podepisuji vyplněný papír se začátkem a cílem cesty a cenou dopravy. Pak už tradiční obrázek „péče“ našich taxikářů o zahraniční turisty: řidič se snaží o mizernou komunikaci v angličtině, kterou však jako většina jeho kolegů neovládá. V čelní přihrádce vozu se povaluje něco jako živnostenský list, ale díky umnému naskládání papírů nelze přečíst žádný identifikační údaj. Pouze na bočním okénku vidím cedulku: Transport servis hotels. Ačkoliv si tedy hraje na smluvní hotelovou dopravu, řidič ani nezajede před vchod hotelu. Zastaví za hradbou aut, vyinkasuje 20 eur a snaží se mě co nerychleji dostat z vozu. Podle doporučení turistických průvodců a také rady pražského primátora ještě požádám o stvrzenku. Taxikář si však poradí – do kolonky na příjmovém pokladním dokladu, kde má být jméno, adresa a IČO, rukou napíše univerzální slovo TAXI. Jinak nic, žádné razítko, žádné jméno, žádné číslo. S tímto „důkazem“ si asi nemohu jít na magistrát stěžovat.

 

Řidiči mají vymyšlená jména, značky i čísla

Podobně MF DNES dopadla i při dalších dvou cestách. Na trase z hlavního nádraží na Smíchov vypsal řidič firmy Eurokopp na stvrzenku s cenou 780 korun větu: „Přeprava osob a zavazadel, cena předem dohodnuta.“ Nic takového si však s reportérem předstírajícím turistu z Londýna nedohodl. Jeho kolega na stejné trase byl ještě drzejší: další reportérce vrazil do ruky nevyplněnou stvrzenku, pouze v záhlaví bylo razítko s neexistujícím IČO a neexistují adresou – fiktivní ulice Mnenehradská. Na žádost, aby doklad vyplnil, reagoval po svém: zabouchl dveře, šlápl na plyn a rychle ujel. Turisté se dnes mohou bránit jen obtížně: ohlásit přestupek na magistrát, ale s falešnou stvrzenkou to stejně není nic platné. „Většinou je to tvrzení proti tvrzení. Taxikář se začne hájit, že byl na úplně jiném místě, a hned si na to sežene několik svědků. Jen pokud proti němu svědčí hned dva nebo tři ošizení pasažéři a nejlépe bezprostředně po jízdě, mají šanci,“ říká šéf dopravního odboru magistrátu Jan Heroudek.

 

Okrádání se netýká jen Prahy

Podobně nepoctiví taxikáři dělají ostudu Česku nejen v Praze, ale i v dalších velkých či turisty oblíbených městech, kde reportéři MF DNES také testovali taxíky. Jen jinde nepředražují jako v Praze v řádech stokorun a neúčtují si automaticky v eurech. Například v Brně se redaktor vydával za nizozemského turistu. Jízda vypadala následovně: Nasedám do prvního taxíku v řadě čekajících vozů na brněnském hlavním nádraží a chci odvézt jen kousek k nedalekému hotelu. Řidič Jiří Valeš mi ochotně nakládá zavazadlo do kufru a vyjíždíme. Taxametr však nezapíná, v cíli jsme asi za pět minut. Řidič si za dva kilometry říká o 150 korun, o 78 víc, než měl. Žádám po něm stvrzenku. Řidič místo registrační značky svého auta 1B7 0387 vyplňuje BSC 26-90. Taková brněnská značka musí patřit nákladnímu automobilu. Údaje o nástupu a cíli vyplňuje správně, ale místo podpisu Valeš píše jméno Outrata. V Kalových Varech byl řidič na „taxikářské poměry“ ještě slušný: napočítal si navíc „jen“ desetikorunu. Podobným řidičům-zlodějům žádná pokuta nehrozí, postižen může být jejich zaměstnavatel. V Praze už některým taxikářským firmám uložili sankce.

 

Nedůvěřujte taxametrům pražských taxi

Všechny obvyklé rady platí pro používání taxi ve východní Evropě. Ale v Praze se nenechte zmást hezkým vozem a větou „použiji počítadlo“ – můžou ho nastavit, na jakoukoli sazbu se jim zlíbí. Jediným způsobem je zjistit si vzdálenost, kterou ujedete, v hotelu nebo od místního člověka si ověřit přibližnou cenu a domluvit si s řidičem cenu před nastoupením do vozu. Další tipy: 1) Jestliže můžete, vždy si taxi objednejte po telefonu. Vyhněte se turistickým oblastem a železničním stanicím. 2) Používejte pouze taxi, která mají sazby uvedeny na vnější straně vozu. 3) Projednejte cenu za cestu (nebo maximální cenu při použití počítadla) s řidičem před tím, než nastoupíte do vozu. 4) Jakmile nastoupíte, zjistěte si jméno řidiče a zapište si ho spolu s číslem vozu. Jestliže proti tomu bude protestovat, je nepoctivý. Vystupte a odejděte. 5) Sledujte počítadlo, zda je správně nastaveno – není příliš obtížné odhadnout kilometr. Jestliže ubíhají rychle, nechte si zastavit a vystupte. Zaplaťte pouze tolik, kolik počítadlo ukazuje. 6) Sledujte cestu na mapě, aby taxikář nejel po „vymyšlené“ a delší cestě. 7) Jestliže se Vám cena zdá vysoká, požádejte o účet na tuto částku s registračním číslem a jménem řidiče.

 

Buďte opatrní

Ujistěte se, že si berete taxi od některé ze společností s dobrou pověstí. Obvykle hovoří anglicky a zaplatíte férovou cenu. Podívejte se na taxametr a ujistěte se, že vám účtují správný tarif (číslo 1 je pro den a číslo 2 je pro noc). Nikdy neplaťte, jestliže je taxametr na tarifu 3. Číslo můžete vidět v levém horním rohu taxametru. Nikdy nevěřte ruským řidičům, jednou jsem musel zaplatit 800 Kč za jednu jízdu uvnitř města (snažil se mi naúčtovat

1000), raději jeďte jiným taxi.

 

Bezohlední řidiči taxi v Praze

Bojí se zastavit u hotelu? Pak je to falešný přepravce To se stalo další reportérce MF DNES vydávající se rovněž za anglickou turistku. Nastoupila v Holešovicích a chtěla odvést do hotelu Renaissance v ulici V Celnici: Hned na začátku mi taxikář oznámí fixní cenu za dopravu do centra prý dvacet eur, tedy asi 600 korun. O. K., souhlasím. Později mu podepisuji vyplněný papír se začátkem a cílem cesty a cenou dopravy. Pak už tradiční obrázek „péče“ našich taxikářů o zahraniční turisty: řidič se snaží o mizernou komunikaci v angličtině, kterou však jako většina jeho kolegů neovládá. V čelní přihrádce vozu se povaluje něco jako živnostenský list, ale díky umnému naskládání papírů nelze přečíst žádný identifikační údaj. Pouze na bočním okénku vidím cedulku: Transport servis hotels. Ačkoliv si tedy hraje na smluvní hotelovou dopravu, řidič ani nezajede před vchod hotelu. Zastaví za hradbou aut, vyinkasuje 20 eur a snaží se mě co nerychleji dostat z vozu. Podle doporučení turistických průvodců a také rady pražského primátora ještě požádám o stvrzenku. Taxikář si však poradí – do kolonky na příjmovém pokladním dokladu, kde má být jméno, adresa a IČO, rukou napíše univerzální slovo TAXI. Jinak nic, žádné razítko, žádné jméno, žádné číslo. S tímto „důkazem“ si asi nemohu jít na magistrát stěžovat.

 

Nikdy jim nevěřte, noční můra

Řidičovo počítadlo se pohybovalo tak rychle, že se na něm sotva daly přečíst číslice. Nakonec chtěl asi 50 USD za cestu, za kterou jsme den před tím platili 7 USD. Dali jsme mu koruny v přepočtu za 10 dolarů a vystoupili z taxíku. Nikomu bych to již nedoporučoval. Povídají se příběhy o samouzavíracích dveřích a elektrických držadlech (nevím, zda je to pravda, ale nestojí to za zkoušku). Rada: kdykoli můžete, objednejte si taxi v hotelu. Vezměte si na něj kontakt a použijte ho i příště. Rovněž se vyhněte taxíkům, které vypadají více jako staré auto vašeho strýce. Ušetříte. Další noční můra: Vzal jsem si taxíka z Hlavního nádraží do Dejvic. Toto taxi NEMĚLO na dveřích uvedené sazby. Počítadlo se muselo otáčet rychlostí jedna koruna za sekundu. Cesta mě stála 1200 Kč. Dřívější cesta z Dejvic na Hlavní nádraží mě stála okolo 240 Kč. Domluvte si cenu před tím, než nasednete do taxíku A ujistěte se, že jsou na jeho dveřích uvedeny sazby.

 

Jaký vůz taxi očekávat?

Buďte připraveni na možnost jízdy v ne právě dobře udržovaném voze. Ne každé taxi je luxusním vozem, tak je tomu v každém městě na světě, ale náš vůz byl životu nebezpečný. Neměl jsem žádný bezpečnostní pás a moje dveře nešly zevnitř otevřít. Nesnažím se vás varovat, pouze vám říkám, s čím se můžete setkat. Rovněž je dobré, jestliže umíte ještě nějaký jiný jazyk, než je angličtina, nejlépe evropský. Cestoval jsem s německým kamarádem a já sám mluvím plynule španělsky a domluvím se německy. V mém případě jsem zabránil tomu, aby řidič získal výhodu a nepromluvil jsem ani slovo anglicky a to dokonce ani s řidičem. S mým kamarádem jsme se bavili střídavě v němčině a španělštině. (Řidič mluvil pouze trochu německy.) Rovněž jsem se nikdy nezmínil, že jsem v Praze poprvé a snažil jsem se v okamžicích, kdy řidič ukazoval zajímavá místa, chovat tak nezaujatě, jak jen to bylo možné (což bylo obtížné v tak krásném městě!). Vím, že to zní extrémně a paranoidně, ale když jsme se dostali do hotelu, recepční nám vyprávěl příběhy o tom, jak anglicky mluvícím sousedům bylo naúčtováno 45 Euro za cestu, která měla být MNOHEM levnější. Rovněž, jestliže máte permanentku do metra, je lepší jet na vlakové nádraží metrem. Na nádraží jsme se z našeho hotelu dostali rychle a bez potíží a samozřejmě tím nejlevnějším způsobem.

 

Zdravý rozum

Všeobecně Vám řidič pražského taxi naúčtuje, kolik bude chtít. Účtují si zde více? Ve většině případů ano, ale obvykle si za krátkou jízdu v taxíku účtují 15 – 20 dolarů. V porovnání s některými velkými městy se to nezdá zas tak mnoho. Magnetem pro nejhorší taxikáře je zjevně Staroměstské náměstí. Správné smlouvání vám obvykle zajistí drahou jízdu a zabrání ošizení. Je důležité zmínit, že v Praze je mnoho poctivých řidičů taxi, ale neberte si taxi na ulici. Řidiči TAXI mají někdy malý přístroj, který taxametr odpojí od zdroje energie, takže nepočítá kilometry správně a Vy zaplatíte 2x až 4x více, než jste měli platit! Řidiči TAXI rovněž někdy volí delší cestu a vy jedete okružní jízdu po Praze a zaplatíte hodně peněz.

 

Mluvíte-li německy

Mluvíte-li německy, máte šanci uzavřít lepší obchod… Další příběh o řidičích taxi…Jedna z mých známých přistoupila k řidiči taxi a požádala ho, aby jí dal paušální sazbu pro cestu zpět do ubytovny. Navrhl jí cenu a ona se vrátila, aby nám řekla, kolik to bylo. Chtěl jsem provést zkoušku a šel jsem zpátky ke stejnému řidiči a zeptal jsem se ho, kolik by činila paušální sazba a on mi navrhl POLOVIČNÍ cenu. Vím, že je to smutné a nefér vůči většině cestovatelů, ale když mluvíte německy, máte šanci uzavřít mnohem lepší obchod! Všeobecně platí, že pokud mluvíte anglicky, jsou šance na to, že budete ošizeni, velmi vysoké!

 

Mějte u sebe drobné

Mějte u sebe drobné – malé bankovky. Jestliže platíte v Eurech, ujistěte se, že máte malé bankovky, jinak můžete zjistit, že řidič taxi nemá dost drobných. Jestliže budete mít štěstí, můžete dostat něco zpět v českých korunách. Upřímně si myslím, že stejně tak dobře a mnohem levněji můžete jet autobusem nebo tramvají. Máme zprávy o tom, že pražští řidiči jsou rádi, když mohou přijímat cizí měnu. Ne proto, že ji potřebují, ale je to pro ně šance, jak vás ošidit. Takže buďte opatrní a mějte na paměti, že jedna libra není to samé jako jedna koruna. Zdá se, že mnoho řidičů nezná směnné kurzy.

 

Agresivní pražští řidiči taxi

V Praze se vyhněte se jízdě v taxíku, protože je téměř nemožné najít poctivého řidiče. Turistům téměř vždy účtují více. Jestliže si taxi vzít musíte (například jste se nenávratně ztratili nebo jste zmeškali poslední vlak), určitě si předem domluvte cenu, jestliže vůz nemá počítadlo. Jinak Vás okradou. Řidiči taxi umějí být velice agresivní, někteří mají pro případ, že zákazník nechce zaplatit, ve voze pistoli a elektrická křesla. Jestliže si taxi vzít musíte, ujistěte se, že jste si cenu domluvili před jízdou. Taxi by mělo mít zapnutý taxametr. Existuje mnoho svědectví o tom, že když se pasažéři o cenu hádali, někteří řidiči taxi používali nepřiměřeně agresivní chování. Před tím, než nasednete, si domluvte cenu.

 

50 EUR za 2km

Když jsem přijel a nemohl jsem najít svůj hotel, zaplatil jsem za 2 km 50 euro. Je rozumné si cenu domluvit předem, a jestliže nemáte namířeno na nějaké určité místo a například požádáte, aby vás zavezli do hotelu nebo do nočního klubu, snadno se můžete dostat na druhou stranu Prahy a divit se vysoké ceně za jízdu. Plánujte tedy předem, kam chcete jet. Samozřejmě stále fungují staré triky, jako je ježdění dokola a podvádění s taxametry. S tím se musíte smířit!

 

Pražská taxikářská mafie

Taxikářská mafie – řidiči mají tendenci předražovat. Taxi objednaná přes dispečera jsou levnější. U taxi z ulice si vždy předem řekněte o účet, zkontrolujte, jestli je zapnutý taxametr a řekněte nějaké slovíčko v češtině. Na vozu musí být vyznačeny sazby. Obvyklé ceny: 1 km – 25 Kč, z letiště do hotelu 600-800 Kč, z hotelu na pražský hrad 250-350 Kč. Mafiánské taxi „Oficiální“ taxi jsou seřazeny před příjezdovými terminály. Tyto nejmodernější Volkswageny na střeše označené „Airport“ jsou součástí taxikářské mafie, která „nějak“ získala exklusivní práva předražovat jízdné přijíždějícím turistům. Jedná se o pohodlnou cestu do centra města, která trvá přibližně 20 minut a stojí 700-800 Kč.

 

Taxi v turistických lokalitách

S taxikářem se vždy pokuste si domluvit cenu. Nikdy si neberte taxi přímo na Václavském náměstí, Staroměstském náměstí nebo Malostranském náměstí. Taxíky, které mohou stát na těchto místech, patří k mafii (ruská nebo bulharská) a její řidiči vás zle okradou. V případě potřeby jděte několik set metrů jakýmkoli směrem a vezměte si taxi tam. Typická pětiminutová jízda v centru města vyjde na 150-500 Kč v závislosti na Vás! Mnoho hotelů a restaurací dostává od řidičů taxi provize. Myslete na to a snažte si najít taxi sami. Nezapomeňte, že metro a tramvajový systém jsou dobré a levné. Domluvili jsme si cenu na a z letiště a bylo to ok, ale buďte opatrní, jiné taxi, které jsme si vzali, mělo zapnuté počítadlo a stálo kolem 30 liber za pětiminutovou cestu přes město. Jak říká většina lidí, když můžete, vyhněte se taxi! Před tím, než kamkoli jedete, si s řidičem domluvte cenu! Jeden můj kamarád musel zaplatit sám 900 korun místo našich 500, které jsme zaplatili za 4 osoby.

 

Velice smutný příběh, taxikářský podvod

Ahoj, potom, co jsem byla spolu s mým přítelem kompletně okradena pražským taxikářem, bych Prahu již nikdy nenavštívila. Slyšela jsem něco o tom, že se v Praze odehrávají taxikářské podvody, a tak jsem mému příteli řekla, že si cenu domluvíme před tím, než nastoupíme do taxi. Během druhého večera jsme si s taxikářem domluvili cenu 300 korun a on nás dovezl zpět do bytu. Přítel dal taxikáři 500 Kč, které řidič zmuchlal a vyměnil za jiný zmačkaný chuchvalec peněz, o kterém tvrdil, že jsme mu ho dali. Přítel odpověděl, že jsme mu dali 500 a že jsme dobře viděli, co udělal. Taxikář to popřel, načež mu přítel řekl, ať zavolá policii a že se z vozu nehne, dokud policie nepřijede. Taxikář vystoupil a zezadu obešel taxi a vytáhl přítele ven a pustil se do něho. Zasáhla jsem (přirozený instinkt pomoci svému muži) a dostala jsem od taxikáře pěstí do úst tak, že jsem spadla na zem a udeřila se do hlavy. Vstala jsem ze země a krev mi tekla z roztrženého rtu na ruce a na sako, zatímco přítel, jak si dovedete představit, se tvrdě pral s taxikářem. Dovrávorala jsem do nedaleké restaurace a požádala jsem lidi, aby šli ven a pomohli nám. Několik jich vyšlo ven, a když je taxikář viděl, skočil do vozu a ujel. Zavolali jsme policii, ale jelikož se všechno odehrálo tak rychle, nepamatovali jsme si číslo taxíku. Potom mi zavolali ambulanci. Nešla jsem tam, jelikož by nenechali mého partnera přijít a potom, co se stalo, nešlo jako žena chodit po cizím městě samotná. Toto se stalo minulý čtvrtek 16. února 2006 a jsem si jistá, že jsem z toho stále v šoku. Praha je velice krásné město, ale podle mého názoru tam, jak vidíte, probíhají velké taxikářské podvody. Prahu již nikdy nenavštívím. Mám na ní příliš špatných vzpomínek. Karen a Chris.

 

Jestliže se v Praze opijete, buďte opatrní

Můj syn se odloučil od svého bratra a přátel, když byli jedné noci venku, nasedl do taxíku stojícího na ulici a dal taxikáři vizitku se jménem místa jeho ubytování. Další věc, kterou si pamatuje, je, že se ocitl v oblasti, kterou neznal na míle daleko od místa, kam chtěl jet. Zmlácený a okradený o peněženku, ipod a hodinky. Rozum do hrsti! Pro vaši bezpečnost si objednávejte si taxi od společnosti s dobrou pověstí!

 

Šizení při cestování v Praze taxíkem

Vybral jsem si taxikáře z oblasti nedaleko hradu navzdory varování, abych tak nečinil. Taxi z našeho hotelu na Starém městě na hrad stálo 140 Kč (asi 7 dolarů). Mnohem kratší cesta na ostrov Kampa z hradu vyšla na 800 Kč! Manžel mu dal 400 Kč a taxikář začal křičet a hrozit nám pěstí. Když jsme vystupovali z vozu, stále ještě křičel, že zavolá policii. A kde se vzala tu se vzala, policie se během této vzrušené debaty objevila. Jakmile je uviděl, ujel, ale zážitek to byl přinejmenším trochu skličující! Dostali jsme drahou lekci!

 

Turistům v Praze taxi používat nedoporučujeme

Jestliže nemluvíte česky, používá většina taxikářů delší cestu a jedou přes celé město. Ušetřete a jeďte metrem, tramvají nebo autobusem! Rovněž se za každou cenu vyhněte taxíkům zaparkovaným poblíž hlavních železničních stanic. Lepší je zavolat poskytovatele taxislužeb a objednat si taxi. Většina řidičů je příjemných, ale jestliže se předem nedohodnete, ošidí vás. Většinou zaplatíte 3x až 4x více, než byste měli.

 

Dejte si pozor na riziková místa

Téměř 70% všech stížností na taxislužby se týká nesprávně kalkulovaných cen za poskytnuté služby. Předražené služby některých taxislužeb se vyskytují především v oblastech Wilsonova nádraží, Václavského náměstí, Národní třídy, železniční stanice Praha Holešovice, letiště Ruzyně, Staroměstského náměstí, Hradčanského náměstí, Náměstí republiky a Karlovy ulice. Zákazníci by měli být v případě, že usedají do vozu v těchto lokalitách, obezřetní a výše uvedeným informacím by měli věnovat zvýšenou pozornost.

 

Nepoctiví taxikáři v Praze

Naneštěstí je v Praze mnoho nepoctivých taxikářů. Nejlepší všeobecnou radou je nebrat si taxi, které čeká někde na ulici na zákazníka (jestliže sedí a čekají, jsou patrně těmi, kteří mají málo zákazníků a nahrazují to tím, že ty, které získají, okradou). Místo toho si zvolte to taxi, které okolo vás projíždí na ulici s rozsvíceným označením. Vždy se ujistěte, že taxametr je při odjezdu zapnutý a že neběží příliš rychle. V závislosti na délce Vaší cesty by cena jízdy po centru města neměla nikdy překročit 100 až 250 českých korun, jinak jste okrádáni. Jestliže můžete, vyhněte se všem pražským taxi, cena je často o mnoho vyšší, než byste čekali. Jestliže si náhodou vezmete taxi ze stanoviště taxi, vždy se řidiče zeptejte (před nastoupením), kde je místo, kam si přejete jet. Jestliže víte, kde se nachází a potřebujete taxi, vždy se zeptejte kolik bude stát a nepokoušejte se řídit podle počítadla (mohou jet skrz mnoho malých uliček a účtovat si mnoho peněz za to, že Vás převezli z jedné strany ulice na druhou).

 

Všeobecné Rady o jízdě v taxi v Praze

Zavolejte si taxi předem. Jestliže použijete rádio-taxi nebo taxi kontaktované po telefonu, máte možnost zjistit platnou cenu za kilometr, jméno společnosti a identifikační číslo taxíku přidělené společností. Tento způsob je téměř bezpečný (i když již taky došlo k několika incidentům). Nikdy nemávejte na taxi v turistických oblastech Taxikářská stanoviště na nejfrekventovanějších turistických místech, jako je Václavské náměstí, Malá strana nebo Karlův most jsou extrémně drahá a nedoporučuje se je využívat. Říká se rovněž, že mnohá stanoviště taxi jsou ovládána ruskou mafií. Dokonce i Češi jsou velice opatrní a nepoužívají taxi stojící na těchto stanovištích a nemávají na náhodně projíždějící vozy taxi…

Používejte pouze oficiální taxi. Stane se, že potřebuje taxi a poblíž není žádný telefon. V tomto případě se ujistěte, že nastupujete do oficiálního, správně označeného taxíku. To znamená, že je zřetelně označen identifikačním číslem, jménem společnosti, na dveřích jsou čitelně vytištěny sazby a po straně má kostkované černobílé pruhy. Jestliže tyto znaky chybí, řidič porušuje předpisy a doporučuje se použít jiné taxi. Ověřte si účtovanou cenu dříve, než nasednete. Sazba musí být viditelně umístěna na předních dveřích. Na taxametru musí být umístěn kompletní ceník včetně základní (nástupní) sazby, cena za kilometr, která by neměla být nikdy vyšší než 25 Kč (v noci 34 Kč) a sazba za minutu čekání. Trvejte na zapnutí taxametru nebo si domluvte lepší cenu Naneštěstí trvání na zapnutí taxametru nemusí být nejlepší volbou, jelikož mnoho svědomitých řidičů používá různé druhy přístrojů na zrychlení měření. Požádejte o účet Vždy byste měli požádat o účet (účet prosím), i když by vám ho řidič měl dát automaticky. Správný účet musí obsahovat: číslo dokladu jméno společnosti a adresa registrační číslo vozu (SPZ) identifikační číslo datum jízdy časy a místa odjezdu a příjezdu základní sazba + sazba za kilometr + celková vzdálenost cena včetně DPH jméno řidiče a podpis Na účtu, který je vytištěn z taxametru, může být rukou vyplněna pouze výchozí adresa, konečná adresa a podpis řidiče. Jestliže vám řidič nedá účet, nebo je nesprávně vyplněný, teoreticky nemusíte zaplatit. Jestliže nejste spokojení, podejte oficiální stížnost (ve skutečnosti to moc nepomůže). Jestliže máte dojem, že jste byli taxikářem ošizeni, je lepší a bezpečnější podat oficiální stížnost, než se s ním dostat do osobního konfliktu. Ujistěte se, že Vaše stížnost obsahuje číslo licence, identifikační číslo a jméno společnosti.

 

Taxi v Praze – Rady

Pražské taxíky: Jestliže budete chtít při cestování po Praze použít taxi, bude užitečné seznámit se s následujícími informacemi. Služby a objednávky jsou nabízeny a přijímány prostřednictvím řidičů na stanovištích nebo jiných veřejně přístupných místech nebo prostřednictvím rádio dispečerů. Reputace pražských řidičů taxi není bohužel nejlepší. Naštěstí pro Vás, je cestování po Praze veřejnou dopravou velice snadné a pohodlné, takže na existenci taxíků můžete klidně zapomenout. Vzít si taxi může být dobrou volbou v případě, že cestujete s velkým množstvím zavazadel, mrzne, potřebujete se dostat do vzdálených částí Prahy nebo potřebujete cestovat v noci, když je zavřené metro a když tramvaje a autobusy nejezdí tak často. I když se situace zlepšuje (a město Praha na tom pracuje), mnoho pražských řidičů je stále nevychovaných a nepoctivých a jestliže jste cizinec, který nezná zdejší situaci, budou se Vás snažit ošidit. Naštěstí přibývá stále více taxislužeb, na které se můžete spolehnout a které nabízejí dobré služby a spravedlivé ceny.

Zde jsou některé tipy, které Vás zbaví otřesných zážitků a ušetří Vám několik set korun:

• Nevstupujte do taxi, které je zaparkováno před železniční stanicí nebo v turistické lokalitě. Čekají totiž na nic netušící turisty a jsou známí tím, že si účtují několikrát vyšší sazby, než je obvyklé.

• Jestliže si potřebujete vzít taxi na ulici, ujistěte se, že jde o pravé, registrované taxi. Střešní svítilna musí být nainstalovaná nastálo a musí na ní být napsáno černými písmeny a po obou stranách TAXI. Na obou předních dveřích by mělo být vytištěno jméno společnosti, číslo licence a sazby.

• Pokuste se zjistit si předem, kolik by Vaše jízda měla stát. Jestliže si zastavíte taxi na ulici, můžete se před nastoupením předem zeptat řidiče na cenu a ověřit si jestli je tato cena přiměřená. Jestliže si objednáváte taxi po telefonu (což je vždy dobrý nápad), je možné obdržet cenový odhad od dispečera.

• Jakmile jste ve voze, ujistěte se, že sazba na taxametru odpovídá cenovému sazebníku umístěnému ve voze. Jestliže tato sazba neodpovídá, upozorněte na to řidiče nebo ho nechte zastavit a vystupte.

• Máte právo si od řidiče vyžádat vytištěnou stvrzenku. Jestliže Vám ji odmítne vydat, můžete odmítnout zaplatit jízdné.

 

Smutné je, že nepoctiví řidiči taxi jsou jedním z největších problémů, se kterým se všichni turisté v Praze setkávají. Pro řidiče taxi platí přísné pokuty za ošizení zákazníků. Jeden případ je může stát trvalé odnětí licence. Ale zdá se, že se toho pražští řidiči nebojí. Nesnášíme je stejně jako vy! Češi nemají rádi řidiče taxíků, stejně jako opovrhují policisty. Další tip: Jestliže máte pocit, že se Vás řidič taxi chytá ošidit, zapište si záměrně registrační číslo taxi například do Vašeho mobilního telefonu. Pravděpodobnost, že budete ošizeni, se výrazně sníží. Buďte chytří a objednejte si taxi po telefonu u jedněch z nejspolehlivějších a nejzdvořilejších taxi společností, jako jsou AAA taxi nebo Profitaxi. Ze zahraničního tisku – čeští taxikáři jedou pracovat do UK – Mezi novými pracovníky, kteří se chystají odejít do Darlingtonu, je Ivan Krausko, 53, který je bývalým armádním důstojníkem, který měl z důvodu vysoké míry nezaměstnanosti během uplynulých dvou a půl roku problémy nalézt zaměstnání. Na otázku, jak by si v pátek večer poradil s výtržnickými Brity, pokrčil rameny. „Mám odslouženo více než 20 let v armádě, takže pro mě nic není nové,“ řekl. „Mám s tím mnoho zkušeností.“ Špatná pověst kolegů pana Krauska se datuje do časů komunismu, kdy bylo mnoho lidí agenty československé tajné služby STB a placeno za sledování rozhovorů na zadním sedadle. O většině se říká, že nemilosrdně kradou a dokonce používají svých zkušenosti z STB na zákazníky, kteří zpochybní účet. Při jednom skandálu zavedli řidiči do sedadla spolujezdce elektrody a zákazníci, kteří se hádali o zaplacení jízdného mohli dostat prudký elektrický šok. Na začátku tohoto roku slíbil primátor Prahy Pavel Bém zakročit poté, co se vydával za turistu a byl okraden. Jako odpověď obdržel dopisy s varováními jako „Sledujeme tě!“, podepsané „taxislužba“.